WYCIECZKA ŚLADEM CZTERECH KULTUR
Drugiego dnia konferencji odbędą się dwie równoległe wycieczki autokarowe po Łodzi śladem czterech kultur. Pojadą one po różnych trasach, jednakże odwiedzą te same miejsca.
Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława Kostki, Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza, Cerkiew św. Aleksandra Newskiego oraz Cmentarz Żydowski.
Dodatkowo usłyszą historię tych miejsc oraz dowiedzą się o kulturach, z których się wywodzą.
Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki
ul. Ignacego Skorupki 9
Łódzka archikatedra pw. św. Stanisława Kostki (ul. ks. Ignacego Skorupki 9 /dzielnica Łódź Górna). Zbudowana została w formie trójnawowej bazyliki, wzorowana jest na katedrach francuskich. Została wybudowana w latach 1901 –1912. Witraże wykonano w Saksonii, a charakterystyczną jasnożółtą cegłę sprowadzono z Górnego Śląska. Główny ołtarz jest darem Juliusza Heinzla, a ołtarz św. Stanisława Kostki ufundowali robotnicy zakładów Geyera. Przed katedrą znajduje się Pomnik Jana Pawła II, odsłonięty 4 czerwca 2000 r. Ojciec Święty w pozie błogosławiącego pielgrzyma stąpa po trzech granitowych blokach symbolizujących wejście w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Do parafii należy również cmentarz katolicki w kompleksie starych cmentarzy przy ul. Ogrodowej.
Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza
ul. Piotrkowska 283
Kościół ewangelicki pw. Św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283). Powstał jako trzecia świątynia ewangelicka w Łodzi, w latach 1906 – 1928 (starania o jego budowę rozpoczęły się już w roku 1901, a w trakcie budowy działania wojenne 1914 r. wstrzymały budowę na wiele lat). Plany świątyni przygotował Johanes Wende, a prace budowlane powierzono firmie Wende i Klause. Nawiązuje stylem do sztuki romańskiej. Ma 80 – metrową wieżę i kwadratową nawę główną . Na bocznych ścianach znajdują się ogromne rozety (okna z bogatą kamieniarką i witrażami). Wnętrze ma kształt krzyża greckiego. Kościół wyposażony został w organy pochodzące z czeskiej firmy Braci Rieger, które słyną z doskonałego brzmienia, a kościół z doskonałej akustyki. Często odbywają się w nim koncerty muzyczne. Do parafii należy również cmentarz ewangelicki w kompleksie starych cmentarzy przy ul. Ogrodowej, z bardzo znaną kaplicą Scheiblera.
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
ul. Kilińskiego / Narutowicza
Cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego (w centrum miasta, u zbiegu ulic Narutowaicza i Kilińskiego/dzielnica Łódź Śródmieście). Lokalizacja świątyni nie była przypadkowa, wybrano miejsce bardzo widoczne. Niegdyś tamtędy wędrowali wszyscy przybywający do „ziemi obiecanej”. Cerkiew wybudowano w latach 1880-1884 według projektu Hilarego Majewskiego. Budowę sfinansowali najwięksi łódzcy fabrykanci, między innymi - Karol Scheibler, Juliusz Heinzel, Izrael Poznański. Świątynia została wzniesiona w stylu rosyjsko-bizantyjskim na planie krzyża greckiego. Główna część budynku została przykryta kopułą. Wnętrze jest bogato zdobione polichromiami i mozaikami. Ikonostas wykonano w Petersburgu według projektu Hilarego Majewskiego. Specjaliści doszukują się nawiązań w architekturze do kościoła św. Sergiusza i Bakchusa w Konstantynopolu oraz bazyliki świętego Witalisa w Rawennie. Cerkiew należy do społeczności prawosławnej w Łodzi. Do parafii należy również cmentarz prawosławny w kompleksie starych cmentarzy przy ul. Ogrodowej.
Cmentarz Żydowski
ul. Bracka
Cmentarz żydowski (nekropolia przy ul. Brackiej/dzielnica Łódź Bałuty) powstał w 1884 roku według planu Adolfa Zeligsona. Cmentarz, zgodnie z planem, podzielony jest na część wschodnią – gospodarczą i zachodnią – grzebalną. Kilkakrotnie był powiększany, a w latach 1922-1923 wokół całego terenu stanął mur, w którym były trzy bramy. Aktualnie cmentarz zajmuje blisko 40 ha. Na ogół podaje się, że są tu groby 180 tys. osób, ale liczba ta wydaje się nieco zawyżona. W skład nekropolii wchodzi: główna brama wejściowa, dom przedpogrzebowy, brama wewnętrzna, nagrobki w kształcie macew z bardzo ciekawą symboliką, ohele oraz mauzolea łódzkich przemysłowców. Warto odwiedzić również pole choleryczne gdzie grzebano zmarłych w wyniku epidemii w 1894 r. i pole gettowe z czasów II wojny światowej. Budynek mieszkalny, mykwa i synagoga zostały rozebrane tuż po wojnie. W sąsiedztwie domu przedpogrzebowego, w 1956 r. postawiony został pomnik ku czci ofiar wojny. Cmentarz żydowski jest jednym z najpiękniejszych zabytków miasta. Należy do ulubionych tematów fotograficznych i filmowych. Jest miejscem chętnie odwiedzanym i podziwianym. Cmentarz żydowski należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.